Внесення безводного аміаку
01
Що таке безводний аміак?
Безводний аміак — висококонцентроване азотне добриво (82,3% азоту). За зовнішнім виглядом являє собою безбарвну рухливу рідина з різким запахом. При попаданні в грунт перетворюється в газ і утворює гідроксид амонію, який швидко схоплюється грунтом, не вимивається і не випаровується.
02
Коли і під які культури вноситься?
Безводний аміак вносять під зернові, технічні культури, овочі, цукрові буряки. Роботи по внесенню добрива проводяться або пізно восени під зяблеву оранку, або ранньою весною за три тижні до посіву, щоб уникнути опіків насіння і слабких сходів. Оскільки безводний аміак вноситься у вологий грунт, то оптимальний час внесення для посушливих регіонів — весна. Використовувати його можна і для підгодівлі просапних культур. У такому випадку його рекомендують закладати на відстань 10-12 мм від рослин або ж на середину міжрядь. В іншому випадку рослини можуть отримати опіки.
03
Якою має бути температура грунту?
Фахівці відзначають, що для того, щоб безводний аміак працював найефективніше, оптимальна температура грунту повинна бути не вище 10 ° С, а температура повітря — не вище 15 ° С.
04
Яка глибина внесення добрива в грунт?
Рідкий аміак вносять на глибину до 16-25 см в залежності від механічного складу грунту. При внесенні потрібно враховувати вологість грунту. При недостатньому вмісті вологи в грунті неминучі значні втрати азоту. Але якщо грунт буде перезволожений, виникнуть технічні проблеми — грунт налипатиме на робочі органи культиватора-аплікатора. Через можливе забивання трубок аплікатора рівномірність розподілу азоту буде погіршуватися, можливі його втрати.
05
Як підготувати грунт?
Вноситися він може під різні види обробітку грунту: традиційну, мінімальну, нульову та no-till. Також потрібно враховувати склад грунту. Для грубих і кам’янистих грунтів краще використовувати інший вид азотних добрив, оскільки через камені грунтові ножі культиватора будуть випадати з грунту і азот буде вивітрюватися в атмосферу.
06
Які норми внесення аміаку для різних культур?
Фахівці рекомендують дотримуватися таких норм внесення аміаку за один прийом:
- під зернові — 60-150 кг / га;
- під технічні культури — 60-120 кг / га;
- під овочі — 50-70 кг / га;
- під цукровий буряк — 120-200 кг / га на фоні фосфорно-калійних добрив.
07
Яка техніка використовується для внесення рідкого аміаку?
Комплекс для внесення безводного аміаку в грунт складається з трактора, причепа, системи дозування та спеціального стрічкового агрегату — аміачного культиватора. Продуктивність одного комплексу 180-200 га на добу. В основному використовуються трактори фірм Case, John Deere та культиватори Case, Blu-Jet, DMI.
Комплекс для внесення безводного аміаку
08
Як зберігають безводний аміак?
Зберігають і перевозять безводний аміак в спеціальних товстостінних сталевих цистернах під тиском. Цистерна повинна заповнюватися не більше ніж на 85%, оскільки при підвищенні зовнішньої температури всередині цистерни температура рідини також підвищується, що призводить до її розширення. При неправильному відкритті кришки або крана аміак розбризкується, в результаті людина може отримати опіки. В Україні аміачними сховищами володіють великі хімічні заводи ( «Одеський припортовий завод», «Сєвєродонецьке об’єднання« Азот »,« Азот »(м.Черкаси),« Рівнеазот »,« Сумихімпром »), а також експлуатуються легально кілька великих складів для зберігання безводного аміаку загальним обсягом близько 5 тис. т і дрібні склади, об’ємом до 200 т, які використовуються в невеликих фермерських господарствах.
09
Аміак чийого виробництва отримують українські аграрії?
В Україні є аміак як власного виробництва, так і імпортного.
10
Які існують нюанси транспортування аміаку?
Транспортування аміаку в Україні здійснюється залізничним транспортом в цистернах, магістральним аміакопроводом і спеціальним автотранспортом. Оскільки аміак є особливо небезпечним вантажем, то для його транспортування необхідна спеціальна ліцензія.
11
Які переваги внесення безводного аміаку?
Серед основних переваг безводного аміаку є те, що це саме концентроване азотне добриво. По-перше, жодне з сипучих добрив навіть близько не має такої концентрації азоту, як аміак. Найбільше азоту серед сипучих добрив в карбаміді — 46%. А в безводному аміаку 82%. По-друге, в перерахунку вартості на діючу речовину, в порівнянні з аміачною селітрою і карбамідом, в безводному аміаку вартість однієї одиниці виходить найдешевшою. По-третє, безводний аміак вимивається з опадами, в результаті рослина отримує більше азоту. Ну і господарська користь такого добрива в тому, що воно рідке і на нього ніхто не зазіхне. Адже ніхто на підприємстві не застрахований від крадіжок.
Внесення рідкого аміаку
До переваг використання безводного аміаку також варто віднести спрощення виробничого процесу, більш рівномірний розподіл азоту в грунті і відсутність злежування. Особливо зручна така технологія для великих посівних площ через можливість повністю механізувати транспортування і внесення добрива в грунт.
12
Які існують недоліки у безводного аміаку?
Має безводний аміак і свої недоліки в порівнянні з твердими добривами, а саме: випаровування азоту в атмосферу, високі витрати на техніку для зберігання і внесення, ризики для здоров’я людини при неправильному поводженні з цим добривом. Облаштування ліцензійного пункту роздачі безводного аміаку тягне за собою певні фінансові витрати. Сьогодні наша компанія має свої залізничні гілки, куди поставляються рідкі добрива (в тому числі і безводний аміак). Отримують його в цистернах. Потім через спеціальні насоси закачують в автоцистерни. Перевезення і маршрут безводного аміаку узгоджують з певними службами. Водії проходять навчання і знають, як вести себе з цією сировиною. Плюс забезпечуються необхідними захисними костюмами і матеріалами. Також існує думка, що безводний аміак знищує грунтову біоту в місцях його внесення. Однак дослідження показали, що цей ефект має локалізований і тимчасовий характер. Через невеликий проміжок часу ці втрати з лишком компенсуються.